2022 Wimbledon Day Five ATP & WTA Schedule with Djokovic, Jabeur and Venus Williams

The first week of the Wimbledon Championships is drawing to a close with some exciting matches on day five of the prestigious event.

Defending champion Novak Djokovic will be in action on center court as he takes on compatriot Miomir Kecmanovic in an all-Serbia duel. However, the in-form Ons Jabeur will open the day when she takes on France’s Diane Parry.

Hometown favorite Cameron Norrie will be in action later in the day, taking on American Steve Johnson. British hopeful Heather Watson meets Kaja Juvan in first place, while Spanish tennis sensation Carlos Alcaraz will battle Germany’s Oscar Otte for a place in the fourth round.

Five-time singles champion Venus Williams will make her long-awaited return to the hallowed grounds of the All England Club, teaming up with British doubles expert Jamie Murray in the mixed doubles event. Williams has been sidelined since the summer of 2021 but the 42-year-old is back and keen to prove she’s still got something in the tank.


Below is the full schedule.

Schedule for Wimbledon Day 5:

CENTER COURT – 1:30 p.m

1. Diane Parry vs Ons Jabeur

2. Novak Djokovic vs. Miomir Kecmanovic

3. Cameron Norrie vs. Steve Johnson

Dish #1 – 1:00 p.m

1. Heather Watson vs. Kaja Juvan

2. Angelique Kerber vs. Elise Mertens

3. Oscar Otte vs. Carlos Alcaraz

Dish #2 – 11:00 am

1. Frances Tiafoe vs. Alexander Bublik

2. Maria Sakkari against Tatjana Maria

3. Jannik Sinner vs. John Isner

COURT NO. 3 – 11:00 p.m

1. Irina-Camelia Begu vs. Yelena Ostapenko

Not before: 12:30 p.m

2. Maxime Cressy leads Jack Sock

3. Tommy Paul vs. Jiri Vesely

4. Shuai Zhang vs. Caroline Garcia

COURT 12 – 11:00 p.m

1. Nikoloz Basilashvili vs. Tim Van Rijthoven

Not before: 12:30 p.m

2. Sebastian Baez/Federico Delbonis leads

Nikola Cacic and Andrea Vavassori

3. Marie Bouzkova vs. Alison Riske-Amritraj

COURT 18 – 11:00

1. Lesia Tsurenko vs. Jule Niemeier

Not before: 12:30 p.m

2. Julio Peralta / Alejandro Tabilo lead

Jonny O’Mara / Ken Skupski

3. Ugo Humbert vs David Goffin

4. Emina Bektas / Kristina Kucova v

Harriet Dart / Heather Watson

COURT 5 – 11:00 p.m

1. Wesley Koolhof / Neal Skupski v

Pedro Martinez / John Patrick Smith

Not before: 12:30 p.m

2. Dalma Galfi/Dayana Yastremska lead

Belinda Bencic/Storm Sanders

3. Xinyun Han / Lin Zhu v

Asia Muhammad / Ena Shibahara

4. Jonny O’Mara / Alicia Barnett v

Marcelo Arevalo / Giuliana Olmos

COURT 6 – 11:00 p.m

1. Juan Sebastian Cabal / Robert Farah v

Nuno Borges and Francisco Cabral

Not before: 12:30 p.m

2. Alastair Gray / Ryan Peniston leads

Joran Vliegen / Jackson Withrow

3. Anett Kontaveit / Shelby Rogers by

Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova

4. Robert Farah / Jelena Ostapenko v

Ben McLachlan / Hao Ching Chan

COURT 7 am – 11 am

1. Nicolas Mahut / Edouard Roger-Vasselin by

Hans Hach Verdugo / Philipp Oswald

Not before: 12:30 p.m

2. Mackenzie McDonald / Botic Van De Zandschulp leads

John Peers/Filip Polasek

COURT 8 am – 11 am

1. Alicia Barnett / Olivia Nicholls v

Nadiia Kichenok / Raluca Olaru

Not before: 12:30 p.m

2. Kamil Majchrzak/Jan Zielinski lead

Laslo Djere / Dusan Lajovic

3. Lukasz Kubot / Szymon Walkow by

Ivan Dodig/Austin Krajicek

COURT 2pm – 11am

1. Gabriela Dabrowski / Giuliana Olmos v

Marta Kostyuk / Tereza Martincova

Not before: 12:30 p.m

2. Aljaz Bedene / Soonwoo Kwon lead

Diego Hidalgo/Cristian Rodriguez

3. Mate Pavic / Sania Mirza by

David Vega Hernandez / Natela Dzalamidze

4. Rafael Matos / Lyudmyla Kichenok v

Bruno Soares/Beatriz Haddad Maia

COURT 3pm – 11am

1. Shuko Aoyama / Hao-Ching Chan v

Naiktha Bains / Maia Lumsden

Not before: 12:30 p.m

2. William Blumberg / Casper Ruud leads

Nicolas Barrientos / Miguel Angel Reyes Varela

COURT 4pm – 11am

1. Aleksandr Nedovyesov / Aisam-Ul-Haq Qureshi by

Rafael Matos / David Vega Hernandez

Not before: 12:30 p.m

2. Dennis Novak leads Jason Kubler

3. Maximo González / Kaitlyn Christian v

Edouard Roger-Vasselin / Alize Cornet

4. Max Purcell / Storm Sanders v

Filip Polasek and Andreja Klepac

COURT 5pm – 11am

1. Magdalena Frech / Beatriz Haddad Maia v

Viktoria Kuzmova / Arantxa Rus

2. Elisabetta Cocciaretto / Viktoriya Tomova by

Nicole Melichar Martinez / Ellen Perez

3. Arthur Fery / Felix Gill v

Kevin Krawietz / Andreas Mies

4. Matwe Middelkoop / Ellen Perez by

Santiago Gonzalez / Zhaoxuan Yang

TO AGREE 1 –

Not before: 5 p.m

1. Michael Venus / Alicja Rosolska v

Jamie Murray/Venus Williams

Leave a Comment