Commonwealth Games 2022 Day 6 Indians in Action August 3rd: Full Schedule, Events, Streaming Updates, Times in IST

The Commonwealth Games 2022 in Birmingham will be held from July 29th to August 8th with Indian athletes competing in events from 15 sports. Here are all of the events that Indians will be attending on Day 6 in Birmingham.

3 AUGUST (All times are IST – Indian Standard Time)

1 p.m. (Lawn Bowls)

Men’s Singles – Mridul Borgohain vs. Chris Locke

Women Pairs – India vs Niue

2:00 p.m. (weightlifting)

Men’s 109kg – Lovpreet Singh

From 2:30 p.m. (Judo)

Women +78kg Quarterfinals – Tulika Maan

Men’s +100kg Elimination Round 16 – Deepak Deswal

Knockout games to follow (subject to qualification)

3:10 p.m. (Para table tennis)

Women’s Singles Classes 3 – 5 Group 1 – Bhavina Hasmukhbhai Patel Vs Daniela Di Toro

Ladies Singles Classes 3 – 5 Group 2 – Sonlben Manubhai Patel Vs Sue Bailey

Ladies Singles Classes 6 – 10 Group 1 Baby Sahana Ravi Vs Faith Obazuaye

3:30 p.m. (ice hockey)

Women’s Game – India vs Canada

3:30 p.m. (Squash)

Mixed Doubles Round of 32 – Joshna/Harinder vs. Yeheni Kuruppu/Ravindu Laksiri

4 p.m. (Lawn Bowls)

Men’s Singles – Mridul Borgohain vs Ian Mclean

Ladies Pair – India vs. South Africa

4:45 p.m. (boxing)

Over 45kg – 48kg Quarterfinals Nitu Ganghas Vs Nicole Clyde

4:55 p.m. (Para table tennis)

Men’s Singles Class 3 – 5 Group 1 Raj Aravindan Alagar Vs George Wyndhan

5:45 p.m. (boxing)

Over 54kg – 57kg Quarterfinals Hussam Uddin Muhammed vs. Tryagain Morning Ndevelo

6:30 p.m. (ice hockey)

Men’s game – India vs Canada

6:30 p.m. (weightlifting)

Ladies 87kg+ – Purnima Pandey

7:30 p.m. (Lawn Bowls)

Mens Fours – India vs Cook Islands

Women’s Triples – India vs. Niue

9:30 p.m. (pumpkin)

Men’s Singles Bronze – Saurav Ghosal vs James Willstrop

9:40 p.m. (Para table tennis)

Ladies Singles Classes 6 – 10 Group 1 – Baby Sahana Ravi Vs Gloria Gracia Wong Sze

10:15 p.m. (Para table tennis)

Ladies Singles Classes 3 – 5 Group 1 – Bhavina Hasmukhbhai Patel Vs Christiana Ikpeoyi

Ladies Singles Classes 3 – 5 Group 2 Sonalbums Manubhai Patel Vs Amanda Jane Tscharke

10:30 p.m. (cricket)

India vs Barbados

10:30 p.m. (Lawn Bowls)

Mens Fours – India vs England

11:00 p.m. (weightlifting)

Men 109+ Kg- Gurdeep Singh

11:15 p.m. (boxing)

Over 48kg – 50kg Quarterfinals Nikhat Zareen vs. Helen Jones

11:30 p.m. (athletics)

Men’s High Jump Final – Tejaswin Shankar

00:00 (4 August) (Para Table Tennis)

Men’s Singles Class 3 – 5 Group 1 – Raj Aravindan Alagar Vs Isau Ogunkunle

12:35 am (4 August) (Athletics)

Women’s Shot Put Final – Manpreet Kaur

12:42 a.m. (4 August) (swimming)

Men’s 1500m Final – Kushagra Rawat, Advait Page

12:45 am (4 Aug) (Boxing)

Over 64kg – 70kg Quarterfinals Lovlina Borgohain vs. Rosie Eccles

1:15 am (4 August) (Athletics)

Men’s discus throw F42-44/ 61-64- Devender Kumar, Aneesh Kumar, Devendar Gehlot

2:00 a.m. (4 Aug) (Boxing)

Over 75kg – 80kg Quarterfinals Ashish Kumar vs. Aaron Bowen

Leave a Comment