Draw & schedule of the Viaplay Dutch Darts Masters 2022

Michael van Gerwen and Danny Noppert clash in the first round of the Viaplay Dutch Darts Masters 2022, with the draw and schedule for this weekend’s World Series of Darts event in Amsterdam confirmed.

Van Gerwen’s first appearance since his arm surgery will face reigning UK Open champion Noppert in the first round on Friday night.

The third PDC World Series of Darts event of the year will take place in the Ziggo Dome from June 24th to 25th when eight of the PDC’s elite stars will play against the eight best Dutch players of the PDC Order of Merit.

On the opening day, the eight invited PDC players will play against the Dutch representatives, with World Champion Peter Wright meeting Dutch World Cup semi-finalist Dirk van Duijvenbode in a tasty contest.

Top-seeded US Darts Masters champion Michael Smith plays Martijn Kleermaker, while Nordic Darts Masters winner Dimitri Van den Bergh battles Ron Meulenkamp for back-to-back World Series titles.

Last year’s Nordic Darts Masters runner-up Fallon Sherrock will continue her World Series 2022 tour against Maik Kuivenhoven.

Gerwyn Price will play veteran Vincent van der Voort, fourth seed James Wade takes on Jeffrey de Zwaan and Jonny Clayton – the reigning World Series of Darts Finals Champion – meets Jermaine Wattimena in the tournament’s opening match.

On the second day of action on Saturday, the Quarterfinals, Semifinals and Finals will be played in one session when the tournament concludes at the Ziggo Dome.

The tournament will be broadcast live throughout the weekend on Viaplay and via the PDC’s international broadcasting partners, including DAZN PDCTV (except Germany, Austria & Switzerland).

UK viewers can watch PDCTV non-stop, available with a Summer Pass subscription option, while ITV4 coverage will show the first round live from 1400-1800 BST on the Saturday before the finals from 1800 BST.

Click here to book tickets for the Viaplay Dutch Darts Masters.

2022 Viaplay Dutch Darts Masters
game schedule
Friday, June 24 (1900 local time)
First round

Jonny Clayton vs. Jermaine Wattimena
Fallon Sherrock versus Maik Kuivenhoven
James Wade vs Jeffrey de Zwaan
Gerwyn Price versus Vincent van der Voort
Michael Smith versus Martijn Kleermaker
Dimitri Van den Bergh versus Ron Meulenkamp
Michael van Gerwen against Danny Noppert
Peter Wright versus Dirk van Duijvenbode
The best of 11 legs

Saturday, June 25 (1900 local time)
Quarterfinals (Order of Play TBC)

Smith/Kleermaker vs. Wright/Van Duijvenbode
Wade/De Zwaan versus Sherrock/Kuivenhoven
Van den Bergh/Meulenkamp versus Clayton/Wattimena
Van Gerwen/Noppert versus Price/Van der Voort
The best of 11 legs

semifinals

The best of 13 legs

final

The best of 15 legs

Draw bracket
(1) Michael Smith vs. Martijn Kleermaker
Peter Wright versus Dirk van Duijvenbode
(4) James Wade vs. Jeffrey de Zwaan
Fallon Sherrock versus Maik Kuivenhoven
(2) Dimitri Van den Bergh vs. Ron Meulenkamp
Jonny Clayton vs. Jermaine Wattimena
(3) Michael van Gerwen against Danny Noppert
Gerwyn Price versus Vincent van der Voort

Leave a Comment