Full CWG Day 3 2022 Schedule: Events, Fixtures, Dates, Times in IST

The 2022 Commonwealth Games will be held in Birmingham, UK. The opening ceremony is scheduled for July 28th and the closing ceremony for August 8th.

Lawn Bowls and Para Lawn Bowls, Victoria Park
(13:00 – 18:15)

Men’s Triples Sectional Play – Round 5

Women’s Singles Section Match – Round 5

Section game men’s pairs – round 5

Women’s Foursome Section Match – Round 5

19:30 – 0:45

Women’s Foursomes – Quarterfinals

Men’s Triples – Quarterfinals

Para Men’s Pairs B6-B8 Section Match – Round 5

Para Women’s Pairs B6-B8 Section Match – Round 5

Men’s Pairs – Quarterfinals

Women’s Singles – Quarterfinals

Para Mixed Pairs B2-B3 Sectional Play – Round 1

Gymnastics – Artistry, Arena Birmingham
(13:30 – 16:30)

Men’s all-around singles final

(19:00 – 22:00)

Women’s all-around singles final

Hockey, University of Birmingham Hockey and Squash Centre
(13:30 – 17:00)

Men’s group game

New Zealand vs Pakistan

Australia vs Scotland

(18:30 – 22:00)

Men’s group game

England versus Wales

India vs Ghana

11:30 p.m. – 3:00 a.m

Women’s group game

Canada vs England

South Africa vs Australia

Table tennis and para-table tennis, The NEC Hall 3

(14:00 – 19:00)

Quarterfinals of the men’s team competition

8:30pm – 1:30am

Semi-finals of the women’s team competition

Weightlifting, The NEC Hall 1
(14:00 – 16:30)

males 67 kg

(18:30 – 21:00)

Females 59kg

11:00 p.m. – 1:30 a.m

men 73 kg

Cycling – Athletics and Para Track, Lee Valley VeloPark

(14:30 – 18:00)

Men’s Sprint Qualification

Men’s Tandem B – Sprint Qualification

Men’s Sprint 1/8 Final

Men’s Tandem B – Sprint Semifinals

Men’s Sprint Quarterfinals

Men’s 15km Scratch Race Qualification

Women’s 25K Points Race Qualification

7:30 p.m. – 11:30 p.m

Men’s Tandem B Sprint Final

Men’s Sprint Semifinals

Women’s Tandem B – 1000m Time Trial Final

Women’s 25 km Points Race, Final

Women’s 500 Meter Time Trial, Final

Men’s Sprint Final

Men’s 15km Scratch Race Final

Water Sports – Swimming and Paraswimming, Sandwell Aquatics Center
(15:00 – 17:00)

Men’s 200m butterfly race

Women’s 200m breaststroke heats

Men’s 100m Breaststroke SB8 Heat

100m Backstroke Women S8 Heat

Men’s 50m backstroke heats

Women’s 50m butterfly races

Men’s 100-meter freestyle heats

Women’s 4 x 200 m freestyle relay races

11:30pm – 2:30am

Women’s 50m freestyle final

Men’s 200m Butterfly Final

Women’s 200m breaststroke final

Men’s 100m Breaststroke SB8 Final

Women’s 100m Backstroke S8 Final

Men’s 50m Backstroke Semifinals

Women’s 50m butterfly semifinals

Men’s 100m Freestyle Semifinals

Women’s 100m backstroke final

Men’s 100m breaststroke final

Women’s 4 x 200m Freestyle Relay Final

Badminton, The NEC Hall 5
(15:30 – 19:00)

Mixed Team Event Quarterfinals

10:00 p.m. – 1:30 a.m

Mixed Team Event Quarterfinals

Cricket T20, Edgbaston Stadium
(15:30 – 19:00)

Women’s Group A match: India vs. Pakistan

10:30 p.m. – 2:00 a.m

Women’s Group A match: Barbados vs. Australia

rugby sevens, Coventry Stadium
(15:30 – 19:00)

Men 13-16 Semifinals 1st

Men 13-16 Semifinals 2nd

Men 9-12 Semifinals 1st

Men 9-12 Semifinals 2nd

Men 5-8 Semifinals 1st

Men 5-8 Semifinals 2nd

Men’s semifinals 1st

Men’s semifinals 2nd

11:00 p.m. – 2:30 a.m

7th place women’s playoff

Women’s 5th place playoff

Men’s Playoff 13th

Men’s Playoff 9th

5th place men’s playoff

Women’s Bronze Match

Men’s Bronze Medal Match

Women’s Gold Medal Match

Men’s gold medal match

Triathlon and Para-Triathlon, Sutton Park

(15:30 – 20:50)

Men’s PTVI Final

Women’s PTVI Final

Mixed Relay Finals

Boxing, The NEC Hall 4

(16:30 – 19:30)

Men & women preliminary round of the 16

11:00 p.m. – 1:30 a.m

Men & women preliminary round of the 16

Netball, the NEC Arena
(16:30 – 20:00)

Malawi vs Northern Ireland

South Africa vs Barbados

10:30 p.m. – 2:00 a.m

Uganda vs Trinidad and Tobago

Scotland vs Wales

Squash, University of Birmingham Hockey and Squash Centre
(16:30 – 19:30)

Women’s singles preliminary round of the 16

Women’s Singles Plate Classification, Round of 32

Men’s singles preliminary round of the last 16

Men’s Singles Record Round of the 32nd

10:30pm – 1:30am

Women’s singles preliminary round of the 16

Round of 16 of the record ranking in women’s singles

Men’s singles preliminary round of the last 16

Round of 16 of the men’s individual record ranking

Beach Volleyball, Smithfield
19:00 – 22:00

Women’s group match – Australia v Sri Lanka

Women’s group match – Vanuatu vs Scotland

Men’s group match – Canada v Sri Lanka

11:30pm – 2:30am

Men’s group match – Gambia – Saint Kitts & Nevis

Women’s group match – England v Solomon Islands

Women’s group match – Cyprus v Trinidad & Tobago

Basketball 3×3 and Wheelchair Basketball 3×3, Smithfield
20:00 – 22:30

Men’s Basketball 3×3 – Group A

Women’s Basketball 3×3 – Group A

Wheelchair Basketball 3×3 Men – Group A

Wheelchair Basketball 3×3 Women – Group A

0:00 – 2:30

Men’s Basketball 3×3 – Group B

Women’s Basketball 3×3 – Group B

Wheelchair Basketball 3×3 Men – Group B

Wheelchair Basketball 3×3 Women – Group B

Men’s Basketball 3×3 – Group B

Women’s Basketball 3×3 – Group B

(Times subject to change)

Leave a Comment