High school athletic scores, dates for May 20, 2022

Of:


Friday, May 20, 2022 | 9:07 p.m


colleges

baseball

WPIAL Playoffs

Class 6A

quarter finals

The schedule for Monday

Mt. Lebanon (13-7) vs. Seneca Valley (14-7) in West Mifflin, 4 p.m.; Norwin (10-8) vs. Central Catholic (10-9) in Plum, 4 p.m.; North Allegheny (14-5) vs. Upper St. Clair (10-8) at Shaler, 4:30 p.m.; Pine-Richland (11-9) vs. Butler (13-5) at Seneca Valley, 4 p.m

Class 5A

semifinals

The schedule for Monday

Peters Township (20-1) v. Thomas Jefferson (15-6) at W&J College, 4:30 p.m.; Bethel Park (16-2) vs. West Allegheny (17-4) at W&J College, 7 p.m

Class 4A

quarter finals

The schedule for Monday

Quaker Valley (9-9) vs. Montour (15-5) at Boyce-Mayveiw Park, 4 p.m.; Beaver (13-5) vs. Laurel Highlands (13-6) at W&J College, 2 p.m.; Blackhawk (12-7) v West Mifflin (15-3) at Boyce-Mayview Park, 7 p.m.; Knoch (12-7) vs. North Catholic (11-7) in North Allegheny, 6:30 p.m

Class 3A

semifinals

The schedule for Monday

Hopewell (15-6) vs. Mohawk (15-4) in North Allegheny, 3:30 p.m.; South Park (16-5) v Avonworth (15-7) in the Highlands, 7pm

Class 2A

semifinals

The schedule for Monday

Serra Catholic (21-0) v Riverside (15-5) in Plum, 6:30 p.m.; Neshannock (16-6) v Burgettstown (14-3) at Westminster College, 11:45 a.m

class a

semifinals

The schedule for Monday

Eden Christian (16-0) v OLSH (10-7) in the Highlands, 4pm; Union (10-4) v Rochester (10-7) at Neshannock, 4pm

lacrosse

Boys

WPIAL Playoffs

Class 3A

semifinals

The schedule for Monday

Mt. Lebanon vs. Peters Township at Bethel Park, 7:45 p.m.; North Allegheny vs. Shady Side Academy at Shaler, 7:45 p.m

Class 2A

semifinals

The schedule for Monday

Mars vs. South Fayette at North Hills, 7:45 p.m.; Quaker Valley vs. Indiana at Moon, 7:45 p.m

girl

WPIAL Playoffs

Class 3A

semifinals

The schedule for Monday

Shady Side Academy vs Upper St Clair in Shaler, 6 p.m.; Mt. Lebanon vs. Pine-Richland at Bethel Park, 6 p.m

Class 2A

semifinals

The schedule for Monday

Blackhawk vs. Chartiers Valley at Moon, 6 p.m.; Mars vs. Hampton in North Hills, 6 p.m

soft ball

WPIAL Playoffs

Class 6A

semifinals

The schedule for Wednesday

Hempfield (13-3) vs. Seneca Valley (11-6); North Allegheny (12-9) vs. Pine-Richland (12-4)

Class 5A

semifinals

The schedule for Tuesday

Armstrong (18-3) vs. North Hills (15-3); Penn-Trafford (17-2) vs. Chartiers Valley (15-4)

Class 4A

quarter finals

The schedule for Monday

Freeport (10-6) vs. Beaver (16-0) on Mars, 3 p.m.; Young (13-3) v Montour (13-4) at West Mifflin, 3pm; West Mifflin (12-8) v Elizabeth Forward (14-3) at Norwin, 3pm; Belle Vernon (12-7) v Burrell (11-1) at Norwin, 5 p.m

Class 3A

semifinals

The schedule for Tuesday

Avonworth (15-4) vs. Southmoreland (13-3); South Allegheny (13-3) vs. Deer Lakes (12-3)

Class 2A

quarter finals

The schedule for Monday

Neshannock (19-0) v Charleroi (11-5) on Mars, 5pm; Chartiers-Houston (16-3) vs. Laurel (15-3) at Sewickley Academy, 4 p.m.; Frazier (15-0) vs. Seton LaSalle (13-4) at Trinity, 4 p.m.; Bentworth (5-9) v OLSH (9-3) at West Mifflin, 5pm

class a

quarter finals

Friday’s results

2 Springdale, south side 1

Union 11, Jefferson-Morgan 0

semifinals

The schedule for Tuesday

West Greene (13-3) vs. Springdale (11-1); Union (18-3) vs. Greensburg Central Catholic (12-5)

tennis

Boys

PIAA Championship

At Hershey’s

Class 3A

quarter finals

Friday’s results

Conestoga 5, Fox Chapel 0

Dallastown 3, Unionville 1

Lower Merion 5, Shady Side Academy 0

Palmyra 3, Downingtown East 1

semifinals

The schedule for Saturday

Lower Merion vs Palmyra, 8am; Conestoga vs. Dallastown, 10 a.m

final

Semi-final winner, 4 p.m

Class 2A

Friday’s results

quarter finals

At Hershey’s

Fairview 3, Dallas 2

Lancaster Country Day 3, Central Valley 0

Masterman 3, Central Colombia 2

Quaker Valley 3, Juniata 1

semifinals

The schedule for Saturday

Lancaster Country Day vs. Fairview, noon

Quaker Valley vs. Masterman, 2 p.m

final

Semi-final winner, 6 p.m

volleyball

Boys

WPIAL Playoffs

Class 3A

semifinals

The schedule for Monday

Seneca Valley vs. Shaler at Fox Chapel, 7:45 p.m.; North Allegheny vs. Penn-Trafford at Fox Chapel, 6 p.m

Class 2A

semifinals

The schedule for Monday

OLSH vs Ambridge at Moon, 7:30 p.m.; North Catholic vs Montour at Moon, 6 p.m

All timetables are subject to change. To report results or schedule changes, email ptr[email protected] Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from across Westpa.

Leave a Comment