High School Baseball: City and Southern Section Semifinal Results and Championship Schedule

CITY BASEBALL

OPEN DEPARTMENT

First round, Tuesday

11 Chatsworth, 8 Carson

Los Angeles Roosevelt 3, Cleveland 1

Sun Valley Poly 5, Los Angeles Marshall 2

San Pedro 13, Sylmar 6

Quarterfinals, Friday, 3 p.m

No. 9 Chatsworth at No. 1 Granada Hills

No. 5 Los Angeles Roosevelt at No. 4 stockades

#11 Sun Valley Poly at #3 El Camino Real

No. 10 San Pedro at No. 2 Birmingham

FIRST LEAGUE

Second round, Wednesday, 3 p.m

#16 South Gate at #1 Taft

No. 9 Los Angeles Hamilton at No. 8 North Hollywood

#12 Verdugo Hills at #5 Narbonne

No. 13 Torres at No. 4 Granada Hills Kennedy

#14 Los Angeles CES on #3 Garfield

No. 11 Wilmington Banning at No. 6 Southeast

No. 10 San Fernando at No. 7 Venice

No. 18 Westchester at No. 2 Bell

DEPARTMENT II

Second round, Tuesday

Van Nuys 11, Arleta 2

Eagle Rock 2, Monroe 0

Franklin 16, Bravo 6

Los Angeles Wilson 11, Fairfax 1

Maywood CES 8, Gardena 1

Harbor Teacher Prep 8, Los Angeles 0

Fremont 6, Vaughn 4

Legacy 8, Sotomayor 0

Quarterfinals, Thursday, 3 p.m

#9 Eagle Rock at #1 Van Nuys

#5 Franklin on #4 Los Angeles Wilson

#6 Harbor Teacher Prep at #3 Maywood CES

#7 Fremont on #2 Legacy

DEPARTMENT III

Quarterfinals, Wednesday, 3 p.m

#9 Lake View at #1 King/Drew

#5 Reseda at #4 Marquez

#6 Santee at #3 North Valley Military

#7 Animo De La Hoya on #2 Mendez

NOTES: Quarterfinals, (Div. I), Friday, 3 p.m.; Semifinals (Div. II-III), Monday, 3 p.m.; Semifinals (Div. I), May 24, doubleheader at USC; Semifinals (Open Division), May 25, doubleheader at USC. Championships, May 27 in Birmingham (Div III at 3pm, Div II at 6pm) and May 28 at Dodger Stadium (Div I at 10am, Open Division at 1pm).

SOUTHERN SECTION BASEBALL

DEPARTMENT 1

Semifinals, Tuesday

Sherman Oaks Notre Dame 2, Huntington Beach 0

JSerra 4, villa park 1

DEPARTMENT 2

Semifinals, Tuesday

Torrance 2, Maranatha 1

Etiwanda 5, Palos Verdes 0 (11)

DEPARTMENT 3

Semifinals, Tuesday

La Quinta 8, La Sierra 5 (10)

Oaks Christian 3, Newport Harbor 2

DEPARTMENT 4

Semifinals, Tuesday

Fullerton 6, Thomas Aquinas 4

Tesoro 6, El Modena 4

DEPARTMENT 5

Semifinals, Tuesday

Moreno Valley 4, Buena 1

Burbank Burroughs 2, Tustin 0

DEPARTMENT 6

Semifinals, Tuesday

Anaheim 4, bluebell 1

Estancia 1, Santa Ynez 0 (10)

DEPARTMENT 7

Semifinals, Tuesday

Baldwin Park 6, St. Bernard 0

Hueneme 8, Garden Grove Santiago 4

Championships, Friday-Saturday at Cal State Fullerton (TBA schedule)

Division 1: Sherman Oaks Notre Dame vs. No. 2 JSerra

Division 2: Torrance vs. Etiwanda

Division 3: No. 1 La Quinta vs. Oaks Christian

Division 4: Fullerton vs. No. 3 Tesoro

Division 5: No. 1 Moreno Valley vs. No. 2 Burbank Burroughs

Division 6: Estancia vs. #4 Anaheim

Division 7: Baldwin Park vs. Hueneme

Leave a Comment