High school results, summaries and schedules for May 17, 2022

Of:


Tuesday, May 17, 2022 | 10:49 p.m


colleges

baseball

WPIAL Playoffs

Class 6A

The schedule for Wednesday

First round

Seneca Valley (13-7) at Hempfield (8-12) at Plum, 5 p.m

Schedule May 23rd

quarter finals

Mt. Lebanon (13-7) vs. Seneca Valley/Hempfield Winners, TBA; Norwin (10-8) vs Central Catholic (10-9), TBA; North Allegheny (14-5) vs. Upper St Clair (10-8), TBA; Pine-Richland (11-9) vs. Butler (13-5), TBA

Class 5A

Tuesday’s results

First round

Peters Ward 7, Connellsville 0

Penn Trafford 4, Hampton 3

Chartiers Valley 8, Mars 6

Thomas Jefferson 14, Latrobe 7

Bethel Park 6, Gate 5

South Fayette 10, Regional Franklin 0

West Allegheny 1, Fox Chapel 0

Shaler 4, plum 2

The schedule for Thursday

quarter finals

Peters Township (19-1) (11-10) vs. Penn-Trafford (14-6); Mars (15-5) vs. Thomas Jefferson (14-6); Bethel Park (15-2) vs. South Fayette (15-3); West Allegheny (16-4) vs. Shaler (14-5)

Class 4A

The schedule for Wednesday

First round

Montour (15-5) Bye; Highlands (12-6) vs. Quaker Valley (8-9) at Plum, 7:30 p.m.; Laurel Highlands (13-6) Bye; Beaver (12-5) vs. Elizabeth Forward (8-7) at Fox Chapel, 4 p.m.; West Mifflin (15-3) Bye; Indiana (10-7) vs. Blackhawk (11-7) at Seneca Valley, 4 p.m.; Northern Catholic (11-7) Bye; Knoch (11-7) vs. Uniontown (9-7) at Norwin, 4 p.m

Class 3A

Tuesday’s results

First round

Hopewell 13, South Allegheny 2

Hirschseen 1, McGuffey 0

Mohawk 7, Keystone Oaks 1

Young 7, Mt. Pleasant 6

14 South Park, Waynesburg 1

New Brighton 2, Derry 1

10 Avonworth, 0 Southmoreland

5 East Allegheny, 4 Ellwood City

The schedule for Thursday

quarter finals

Hopewell (14-6) vs. Deer Lakes (10-11); Mohawk (14-4) vs Youth (11-7); South Park (15-5) v New Brighton (10-9); Avonworth (14-7) vs. East Allegheny (12-5)

Class 2A

Tuesday’s results

First round

Serra Catholic 9, Beth Center 4

Laurel 13, Shady Side Academy 4

Carmichaels 12, Apollo Ridge 0

Riverside 5, Chartiers-Houston 4

10 Seton LaSalle, 0 Northgate

11 Neshannock, 5 Bentworth

Shenango 10, Fort Cherry 0

14 Burgettstown, California 4

The schedule for Thursday

quarter finals

Serra Catholic (20-0) vs. Laurel (10-6); Carmichaels (13-1) vs. Riverside (14-5); Seton LaSalle (15-1) vs. Neshannock (15-6); Shenango (15-4) vs. Burgettstown (13-3)

class a

Tuesday’s results

First round

Greensburg Central Catholic 9, Leechburg 4

West Green 8, West Beaver 1

OLSH 12, Jefferson-Morgan 2

Riverview 13, Bishop Canevin 6

7 Sewickley Academy, 4 Avella

The schedule for Thursday

quarter finals

Eden Christian (15-0) vs. Greensburg Central Catholic (9-6); West Greene (12-5) vs. OLSH (9-7); Union (9-4) vs. Riverview (6-9); Rochester (9-7) vs. Sewickley Academy (9-5)

lacrosse

Boys

WPIAL Playoffs

Class 3A

The schedule for Wednesday

quarter finals

Central Catholic at Mt. Lebanon, 7 p.m.; Upper St. Clair in Peters Township, 7 p.m.; Penn-Trafford in North Allegheny, 7 p.m.; Seneca Valley at Shady Side Academy, 7 p.m

Class 2A

Tuesday’s results

First round

Shaler 10, Trinity 2

17 South Fayette, 1 Sewickley Academy

North Hill 13, Franklin Regional 4

Moon 18, Greensburg Central Catholic 1

The schedule for Thursday

quarter finals

Shaler on Mars, 7 p.m.; South Fayette in Hampton, 7 p.m.; North Hills in the Quaker Valley, 7 p.m.; Moon in Indiana, 7 p.m

girl

WPIAL Playoffs

Class 3A

Tuesday’s results

First round

Bethel Park 16, Seneca Valley 10

Fuchskapelle 14, Latrobe 3

North Allegheny 17, Canon McMillan 10

Peter’s Church 13, Moon 4

The schedule for Thursday

quarter finals

Bethel Park at Shady Side Academy, 7 p.m.; Fox Chapel in Upper St Clair, 7 p.m.; North Allegheny on Mt. Lebanon, 7 p.m.; Peters Township in Pine-Richland, 7 p.m

Class 2A

The schedule for Wednesday

quarter finals

Aquinas Academy in Blackhawk, 7 p.m.; Chartiers Valley, Indiana, 7 p.m.; Quaker Valley on Mars, 7 p.m.; Plum in Hampton, 7 p.m

soft ball

WPIAL Playoffs

Class 6A

The schedule for Wednesday

quarter finals

Hempfield (12-3) vs. Norwin (6-9) at Penn-Trafford, 3 p.m.; Seneca Valley (10-6) vs. Bethel Park (7-8) in North Allegheny, 7 p.m.; Mt. Lebanon (12-4) vs. North Allegheny (11-9) at Montour 5pm; Pine-Richland (11-4) vs. Canon-McMillan (6-5) at 3 p.m. in Montour

Class 5A

Tuesday’s results

First round

Armstrong 11, Hampton 5

Thomas Jefferson 3, Kiski area 2

7 North Hills, 3 Upper St Clair

10 Latrobe, 9 West Allegheny

Penn Trafford 10, Plum 0

Shaler 14, Franklin Regional 6

Trinity 11, Connellsville 2

11 Chartiers Valley, Fox Chapel 1

The schedule for Thursday

quarter finals

Armstrong (17-3) versus Thomas Jefferson (11-7); North Hills (14-3) vs. Latrobe (10-4); Penn-Trafford (16-2) vs. Shaler (15-3); Trinity (16-2) vs. Chartiers Valley (14-4)

Class 4A

The schedule for Wednesday

First round

Beaver (16-0) Bye; Freeport (9-6) vs. Central Valley (8-7) on Mars, 5 p.m.; Young (12-3) vs. Blackhawk (5-8) in Plum, 3 p.m.; Montour (11-5) vs. Knoch (9-9) in North Allegheny, 3 p.m.; Elizabeth Forward (14-3) bye; Highlands (10-5) v West Mifflin (11-8) at Norwin, 3pm; Burrell bye; Belle Vernon (11-7) v New Castle (5-8) in Plum, 5 p.m

Class 3A

Tuesday’s results

First round

Mt. Pleasant 16, North Catholic 2

Ellwood City 6, Beaver Falls 2

5 Southmoreland, 4 Derry

Keystone Oaks 8, Valley 7

16 Waynesburg, South Park 3

The schedule for Thursday

quarter finals

Avonworth (14-4) vs. Mt Pleasant (10-8); Ellwood City (11-3) vs. Southmoreland (12-3); South Allegheny (12-3) vs. Keystone Oaks (10-10); Deer Lakes (11-3) vs. Waynesburg (13-4)

Class 2A

The schedule for Wednesday

First round

Neshannock (18-0) v Fort Cherry (5-9) at Sewickley Academy, 5pm; Charleroi (10-5) v Serra Catholic (13-6) at Trinity, 6pm; Chartiers-Houston (15-3) v Riverside (9-6) at Sewickley Academy, 3 p.m.; Laurel (14-3) vs. Burgettstown (9-7) in North Allegheny, 5 p.m.; Frazier (14-0) v Apollo-Ridge (7-6) at Penn-Trafford, 5 p.m.; Seton LaSalle (12-4) vs. Carmichaels (10-5) at Trinity, 4 p.m.; Ligonier Valley (14-3) vs. Bentworth (4-9) at Norwin, 5 p.m.; OLSH (8-3) vs. Mohawk (8-7) on Mars, 3 p.m

class a

Tuesday’s results

First round

Mapletown 14, Bishop Canevin 0

South side 14, north gate 0

Jefferson-Morgan 8, St. Joseph 1

Leechburg 19, Rochester 0

The schedule for Thursday

quarter finals

West Greene (12-3) vs. Mapletown (11-7); Springdale (10-1) vs. South Side (13-4); Union (17-3) vs. Jefferson-Morgan (7-7); Greensburg Central Catholic (11-5) vs. Leechburg (9-5)

tennis

Boys

PIAA Championship

Class 3A

First round

Tuesday’s results

Lower Merion 5, Cedar Crest 0

Shady Side Academy 4, McDowell 1

Palmyra 3, State College 1

Downtown East 3, Freedom 0

Fox Chapel 5, Carrick 0

Conestoga 3, St. Joseph’s Prep 0

Unionville 3, Abington Heights 0

Dallastown 3, Harrison 1

quarter finals

Friday schedule

At Hershey’s

Lower Merion vs. Shady Side Academy, 8:00 a.m.; Palmyra v Downingtown East, 9:30 a.m.; Fox Chapel vs. Conestoga, 11 a.m.; Unionville vs. Dallastown, 12:30 p.m

Class 2A

First round

Tuesday’s results

Lancaster Country Day 4, Montoursville 1

Central Valley 5, Elk County Catholic 0

Fairview 4, North Catholic 1

Dallas 3, Allentown Central Catholic 0

Quaker Valley 5, Bedford 0

Juniata 3, Conrad Weiser 2

Central Colombia 3, Pequea Valley 2

Masterman 3, Holy Ghost Prep 0

quarter finals

Friday schedule

At Hershey’s

Lancaster Country Day vs Central Valley, 2:30pm; Fairview vs. Dallas, 4 p.m.; Quaker Valley vs. Juniata, 5:30 p.m.; Central Columbia vs. Masterman, 7 p.m

volleyball

Boys

WPIAL Playoffs

Class 3A

First round

Tuesday’s results

Canon McMillan 3, Butler 0

Shaler 3, Moon 0

Norwin 3, Fuchskapelle 0

Upper St Clair 3, Latrobe 2

3 Hempfield, 0 Bethel Park

3 Penn-Trafford, Peters Township 1

The schedule for Thursday

quarter finals

Canon McMillan in the Seneca Valley; Shaler vs. Norwin; Upper St Clair in North Allegheny; Hempfield vs Penn Trafford

Class 2A

First round

Tuesday’s results

Thomas Jefferson 3, Plum 2

Gate 3, Keystone Oaks 0

Ambridge 3, Hirschseen 0

Derry3, Trinity2

Mars 3, Seton LaSalle 2

The schedule for Thursday

quarter finals

Thomas Jefferson vs. OLSH; Gateway vs. Ambridge; Derry vs. North Catholic; Mars versus Montour

All timetables are subject to change. To report results or schedule changes, email [email protected]

Leave a Comment