High school results, summaries and schedules for May 19, 2022

Of:


Thursday, May 19, 2022 | 11:48 p.m


colleges

baseball

WPIAL Playoffs

Class 6A

quarter finals

The schedule for Monday

Mt. Lebanon (13-7) vs. Seneca Valley (14-7); Norwin (10-8) vs. Central Catholic (10-9); North Allegheny (14-5) vs. Upper St Clair (10-8); Pine-Richland (11-9) vs. Butler (13-5)

Class 5A

quarter finals

Thursday’s results

Peters Ward 6, Penn Trafford 5

Thomas Jefferson 1, Chartiers Valley 0

Bethel Park 3, South Fayette 2

West Allegheny 6, Shaler 5

semifinals

The schedule for Monday

Peters Township (20-1) vs. Thomas Jefferson (15-6); Bethel Park (16-2) vs. West Allegheny (17-4)

Class 4A

quarter finals

The schedule for Monday

Quaker Valley (9-9) vs. Montour (15-5); Beaver (13-5) vs. Laurel Highlands (13-6); Blackhawk (12-7) vs. West Mifflin (15-3); Knoch (12-7) vs. Northern Catholic (11-7)

Class 3A

quarter finals

Thursday’s results

Hopewell 11, Hirschseen 1

Mohawk 15, youth 1

7 South Park, 4 New Brighton

8 Avonworth, East Allegheny 0

semifinals

The schedule for Monday

Hopewell (15-6) vs. Mohawk (15-4); South Park (16-5) vs. Avonworth (15-7)

Class 2A

quarter finals

Thursday’s results

Catholic Serra 13, Laurel 3

Riverside 3, Carmichael’s 2

Neshannock 3, Seton LaSalle 1

6 Burgettstown, 1 Shenango

semifinals

The schedule for Monday

Serra Catholic (21-0) vs. Riverside (15-5); Neshannock (16-6) vs. Burgettstown (14-3)

class a

quarter finals

Thursday’s results

Eden Christian 6, Greensburg Central Catholic 0

OLSH 6, West Greene 0

Union 5, River View 1

Rochester 2, Sewickley Academy 0

semifinals

The schedule for Monday

Eden Christian (16-0) vs. OLSH (10-7); Union (10-4) vs. Rochester (10-7)

lacrosse

Boys

WPIAL Playoffs

Class 3A

semifinals

The schedule for Monday

Mt Lebanon vs Peters Township; North Allegheny vs. Shady Side Academy

Class 2A

quarter finals

Thursday’s results

March 23, Shaler 2

9 South Fayette, 5 Hampton

Quaker Valley 14, North Hill 4

Indiana 8, Moon 6

semifinals

The schedule for Monday

Mars vs. South Fayette; Quaker Valley vs. Indiana

girl

WPIAL Playoffs

Class 3A

quarter finals

Thursday’s results

Shady Side Academy 22, Bethel Park 10

22 Upper St Clair, 15 Fox Chapel

Mt. Lebanon 16, North Allegheny 8

12 Pine-Richland, 8 Peters Township

semifinals

The schedule for Monday

Shady Side Academy vs Upper St Clair; Mt Lebanon vs Pine-Richland

Class 2A

semifinals

The schedule for Monday

Blackhawk vs. Chartiers Valley; Mars vs Hampton

soft ball

WPIAL Playoffs

Class 6A

quarter finals

Thursday’s result

17 Seneca Valley, 1 Bethel Park

semifinals

The schedule for Wednesday

Hempfield (13-3) vs. Seneca Valley (11-6); North Allegheny (12-9) vs. Pine-Richland (12-4)

Class 5A

quarter finals

Thursday’s results

Armstrong 14, Thomas Jefferson 7

North Hill 7, Latrobe 0

Penn Trafford 5, Shaler 0

Chartiers Valley 6, Trinity 5

semifinals

The schedule for Tuesday

Armstrong (18-3) vs. North Hills (15-3); Penn-Trafford (17-2) vs. Chartiers Valley (15-4)

Class 4A

quarter finals

The schedule for Monday

Freeport (10-6) vs. Beaver (16-0) on Mars, 3 p.m.; Young (13-3) v Knoch (10-9) at West Mifflin, 3pm; West Mifflin (12-8) v Elizabeth Forward (14-3) at Norwin, 3pm; Belle Vernon (12-7) v Burrell (11-1) at Norwin, 5 p.m

Class 3A

quarter finals

Thursday’s results

Avonworth 5, Mount Pleasant 2

14 Southmoreland, 4 Ellwood City

10 South Allegheny, 4 Keystone Oaks

Hirschseen 3, Waynesburg 2

semifinals

The schedule for Tuesday

Avonworth (15-4) vs. Southmoreland (13-3); South Allegheny (13-3) vs. Deer Lakes (12-3)

Class 2A

quarter finals

The schedule for Monday

Neshannock (19-0) v Charleroi (11-5) on Mars, 5pm; Chartiers-Houston (16-3) vs. Laurel (15-3) at Sewickley Academy, 4 p.m.; Frazier (15-0) vs. Seton LaSalle (13-4) at Trinity, 4 p.m.; Bentworth (5-9) v OLSH (9-3) at West Mifflin, 5pm

class a

quarter finals

Thursday’s results

7 West Greene, Mapletown 0

Greensburg Central Catholic 9, Leechburg 8

Friday schedule

Springdale (10-1) v South Side (13-4) at Montour, 3 p.m

Union (17-3) v Jefferson-Morgan (7-7) at Montour, 5 p.m

semifinals

The schedule for Tuesday

West Greene (13-3) v Springdale/South Side winner; Union/Jefferson-Morgan winners vs. Greensburg Central Catholic (12-5)

tennis

Boys

PIAA Championship

Class 3A

Friday schedule

quarter finals

At Hershey’s

Lower Merion vs. Shady Side Academy, 8:00 a.m.; Palmyra v Downingtown East, 9:30 a.m.; Fox Chapel vs. Conestoga, 11 a.m.; Unionville vs. Dallastown, 12:30 p.m

Class 2A

Friday schedule

quarter finals

At Hershey’s

Lancaster Country Day vs Central Valley, 2:30pm; Fairview vs. Dallas, 4 p.m.; Quaker Valley vs. Juniata, 5:30 p.m.; Central Columbia vs. Masterman, 7 p.m

volleyball

Boys

WPIAL Playoffs

Class 3A

quarter finals

Thursday’s results

Seneca Valley 3, Canon-McMillan 0

Shaler 3, Norwin 1

3 North Allegheny, Upper St Clair 0

Penn Trafford 3, Hempfield 2

semifinals

The schedule for Monday

Seneca Valley vs. Shaler; North Allegheny vs Penn Trafford

Class 2A

quarter finals

Thursday’s results

OLSH 3, Thomas Jefferson 1

Ambridge 3 Gate 2

North Catholic 3, Derry 1

Month 3, Mars 1

semifinals

The schedule for Monday

OLSH v Ambridge; North Catholic against Montour

All timetables are subject to change. To report results or schedule changes, email [email protected]

Leave a Comment