The spotlight will be on Vinesh Phogat, Ravi Dahiya, lawn bowls, men’s hockey and women’s cricket

On the ninth day of the Commonwealth Games, India’s medal tally may rise significantly. The wrestling continues after six opening day medals, with the likes of Vinesh Phogat and Ravi Dahiya in action. Semi-finals in boxing, cricket, men’s hockey, squash and table tennis can also secure more medals for India. There is also a second gold medal to be won in lawn bowling.

Here is a detailed schedule of all Indian athletes involved in Day 9 of CWG 2022:

2:00pm IST – TABLE TENNIS: Sreeja Akula and Reeth Rishya Tennison vs. Anna Chloe Thomas Wu Zang and Lara Whitton

2:00 PM IST – TABLE TENNIS: Manika Batra and Diya Chitale vs. Oumehani Hosenally and Nandashwaree Jalim in the Women’s Doubles Round of 16

2:40pm IST – TABLE TENNIS: Sharath Kamal vs. Quek Izaac Yong in Men’s Singles Quarterfinals

2.50pm IST – PARA ATHLETICS (MEDAL EVENT): Poonam Sharma, Sharmilam, Santosh in Women’s F55-57 Shot Put Final

3:00pm IST – ATHLETICS (MEDAL EVENT): Priyanka, Bhawana Jat in Women’s 10,000m Walk Final

3pm IST – BOXING: Nitu Ghangas vs Priyanka Dhillon in Women’s 48 Semifinals

(NOTE: Wrestling matches start at 3:00 p.m. and last all day depending on the qualifications of the Indians. Therefore, all matches may be MEDAL EVENTS.)

From 3:00 p.m. IST – WRESTLING: Pooja Gehlot vs. Lemofack in Women’s 50kg Freestyle – Nordic System, Match 1

From 3pm IST – WRESTLING: Naveen vs. Ogbonna John in Men’s Freestyle 74kg 1/8th Final

From 3:00 p.m. IST – WRESTLING: Pooja Gehlot vs. Ndolo Women’s Freestyle 50kg – Nordic System Match 2

From 3:00pm IST – WRESTLING: Vinesh Phogat vs. Mercy in Women’s 53kg Freestyle – Nordic System Match 1

From 3:00 p.m. IST – WRESTLING: Pooja Sihag vs. Montague in the Quarterfinals of the Women’s 76 kg Freestyle

From 3:00pm IST – WRESTLING: Ravi Dahiya vs. Suraj Singh in Men’s 57kg Freestyle Quarterfinals

From 3:00 p.m. IST – WRESTLING: Vinesh Phogat vs. Samantha in Women’s 53kg Freestyle – Nordic System, Match 2

From 3:00pm IST – WRESTLING: Deepak Nehra vs. Randhawa in Men’s 97kg Freestyle Quarterfinals

From 3:00pm IST – WRESTLING: Vinesh Phogat vs. Keshani – Women’s Freestyle 53kg – Nordic System Match 3

3:25pm IST – TABLE TENNIS: Sanil Shetty vs. Liam Pitchford in Men’s Singles Quarterfinals

3:25pm IST – TABLE TENNIS: G Sathiyan vs. Sam Walker in Men’s Singles Quarterfinals

3.30pm IST – BOXING: Amit Panghal vs Patrick Chinyemba in Men’s 51kg Semifinals

3.30pm IST – CRICKET: Semi-final between India and England

4:10pm IST – TABLE TENNIS: Sreeja Akula vs. Tianwei Feng in Women’s Singles Semifinals

4.20pm IST – ATHLETICS (MEDAL EVENT): Avinash Sable in the Men’s 3000m Steeplechase

4:20 PM IST – BADMINTON: PV Sindhu vs. Jin Wei Goh in Women’s Singles Quarterfinals

4.30pm IST – LAWN BOWLS (MEDAL EVENT): India v Northern Ireland, Men’s Foursomes

4:45 p.m. IST – ATHLETICS: India in Women’s 4x100m Relay, Heat 1

4.55pm IST – TABLE TENNIS: Sharath Kamal/G. Sathiyan vs. Nicholas Lum/Finn Luu in Men’s Doubles Semifinals

5.15pm IST – SQUASH: V Senthilkumar/Abhay Singh vs Yow Eain Ng/Wern Chee Yuen in Men’s Doubles Quarterfinals

6pm IST – BADMINTON: Akarshi Kashyap vs. Kirsty Gilmour in Women’s Singles Quarterfinals

6pm IST – SQUASH: Dipika Pallikal/Saurav Ghosal vs. Joelle King/Paul Coll in Mixed Doubles Semifinals

6pm IST – TABLE TENNIS: Sharath Kamal/Akula Sreeja vs. Nicholas Lum/Minhyung Jee in Mixed Doubles Semifinals

7.15pm IST – BOXING: Nikhat Zareen vs. Savannah Stubley in the Women’s 50kg Semifinals

8pm IST – BOXING: Jaismine vs Gemma Richardson in Women’s 60kg semifinals

10pm IST – BADMINTON: Kidambi Srikanth vs. Toby Penty in Men’s Singles Quarterfinals

10pm IST – BADMINTON: Lakshya Sen vs. Paul Georges in Men’s Singles Quarterfinals

10.30pm IST – MEN’S HOCKEY: India vs. South Africa in semi-finals

10:45 PM IST – PARA TABLE TENNIS (MEDAL EVENTS): Raj Aravindan Alagar vs. Isau Ogunkunle in Men’s Singles Divisions 3-5: Bronze Medal Match

10:50pm IST – BADMINTON: Treesa Jolly and Gayatri Gopichand Tahlia Richardson/Katherine Wynter in Women’s Doubles Quarterfinals 1

1.30pm IST – ATHLETICS (MEDAL EVENT): Manju Bala in Women’s Hammer Throw Final

11:40 p.m. IST – BADMINTON: Chirag Shetty/Satwiksairaj Rankireddy vs. Schueler/Nathan in men’s doubles quarterfinals

12:15 am IST (SUNDAY) – PARA TABLE TENNIS (MEDAL EVENTS): Sonalben Patel vs. Sue Bailey in Women’s Singles Classes 3-5 for Bronze Medal

00:45 IST (SUNDAY) – BOXING: Rohit Tokas vs Stephen Zimba in the men’s 67kg semifinals

1.00am IST (SUNDAY) – PARA TABLE TENNIS (MEDAL EVENT): Bhavina Patel vs. Christina Ikpeoyi in Women’s Singles Divisions 3-5 for Gold Medal

1.30am IST (SUNDAY) – BOXING: Sagar Ahalwat vs Ifeanyi Onyekwere in Men’s 92kg Semifinals

Changes due to the organizer and the qualification of the athletes reserved.

Leave a Comment